Meydana gelebilecek yangınlar için gerekli önlemleri alarak birçok zararın önüne geçmemiz mümkündür. Tehlikelere karşı erken önlem almak hem can güvenliği sağlamakta hem de maddi kayıpları ortadan kaldırmaktadır. Duman dedektörü önlem aşamasında oldukça faydalı olmaktadır. Duman dedektörü dumanı algılarken aynı zamanda içerisinde yangın göstergesi olan bir cihazdır. Dedektörün bulunduğu ortamda duman seviyesi belirli bir aşamayı geçtiğinde alarm verir. Bir yangının ilk fark edilme durumlarının başında duman gelir. Dedektör sayesinde verilen alarm ile birlikte yangını erkenden belirlemek ve müdahale etmek kolaylaşmaktadır. Bulunulan ortamlarda ortaya çıkabilecek yangın durumlarının önlenmesi açısından yangın dedektörü çok kıymetli bir noktada bulunur. Cihazların algı yeteneği yüksektir. Uygulanabilecek güvenlik tedbirleri için büyük avantaj sağlamaktadır. Dedektörlerin montajı aşamasında takılacağı yer doğru şekilde belirlenmelidir. Bu konuda firmamızdan destek alabilirsiniz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda en uygun cihazları güvenliğiniz için seçmekteyiz. Yoğun buhar ihtimali bulunan banyo gibi yerler dedektörler için uygun değildir. Duman dedektörleri hem yangın önleme amacıyla tercih edilirken hem de sigara içilmemesi gereken yerler içinde caydırıcı bir etkiye sahiptir.

Duman Dedektörü Çeşitleri

Dedektörler kendi içerisinde hassasiyet ve algılama kapasitelerine göre çeşitlilik göstermektedir.

 • Optik duman dedektörü
 • İyonize duman dedektörü
 • Hava örneklemeli duman dedektörü gibi çeşitleri olan duman sensörü cihazları yangın durumlarını engelleme sürecinde destek sağlamaktadır.

Optik duman dedektörüne aynı zamanda fotoelektrik duman algılama sensörü denmektedir. Yangının başlama aşamasında oldukça hızlı bir şekilde tepki verir. Tüm yangın tiplerine daha çabuk alarm verir. İyonize duman dedektörü, gözle görülemeyecek kadar küçük partiküllerden dahi tetiklenerek alarma geçer. Duman oluşurken tepki vermesi ciddi şekilde fayda sağlar. Hava örneklemeli duman dedektörü, partikülleri çabucak algılar. Ekstra hassas duman algılamasına sahip olması gereken yerlerde tercih edilir. Dedektörün eşik değeri duman seviyelerine göre ayarlanabilir. Günümüzde optik duman dedektörü en yaygın şekilde tercih edilen seçenektir.

 

Duman Dedektörü Çalışma Prensibi

Duman dedektörü, üretim bölümünde programcı ve tasarımcılar aracılığıyla tespit edilen ışın ve sıcaklık düzeylerinin, daha yüksek seviyelerde meydana geldiği zaman hem ortamda bulunanlara hem de merkeze alarm gönderir. Duman dedektörünün içerisinde 2 adet diyot vardır. Diyotlardan bir tanesi üzerine ışın geldiği zaman çalışmaya başlarken diğeri ışın verir. Duman dedektörü içerisine giren duman, yayılan ışınların kırılmasına yol açar. Kırılan ışınlar fotodiyot üzerine düşmekte ve dedektörü aktif hale getirmektedir. Görsel ya da sesli olarak uyarı veren dedektörler ile birlikte bütünleşik yangın önleme sisteminde, ilk müdahale montajı da yapılmalıdır. Basınçlı olan odalarda oksijen miktarının azaltılması gibi önlemler yangın durumunda donanımları korumaya alır.

Duman Dedektörünün Faydaları

Yangın sensörü kablolu, pilli veya optik özelliklere sahiptir. Yangın tehlikelerine karşı birçok faydası bulunur. Dedektörler aynı zamanda kamera işlevi sunabilir. Bu sayede daha geniş bir kullanım imkânı sunar. Bazı duman dedektörü faydaları;

 • İlk kurulum aşamasında, işletmelere maliyeti düşük seviyelerdedir.
 • Dedektörler mobil cihazlar ile uyumlu olarak çalışabilir.
 • Can güvenliği konusunda ciddi yarar sağlar.
 • Malların güvenliği konusunda vazgeçilmez bir yardımcıdır.
 • Yangın ihtimallerinde saniyeler içerisinde haber verir.
 • Tasarımı sayesinde mekanların estetik yapısını bozmaz.
 • Evler, ticari işletmeler, iş merkezleri, fabrikalar gibi birçok ortama kurulabilir.
 • Özellikle kimyasal çalışma alanlarında olmazsa olmazdır.

Duman dedektörleri yangın tespit aşamasında sağladığı faydalarla ve erken müdahaleye olanak tanıdığı için her ortamda mutlaka gereklidir. Kullanım sürecinde birçok fayda sağladığı için vakit kaybetmeden tercih edilmelidir.

Pilli Duman Dedektörü

İyonize duman dedektörü yani pilli duman dedektörü sistemleri, elektronik bir sesli uyarı mantığıyla çalışmaktadır. Güç kaynağı ya da pil sayesinde çalışan pilli duman dedektörleri genel olarak uygulanacağı ortamlardaki kaynak ünitelerine bağlanarak kullanılır. Bu sistem, dumanın dedektöre ulaşması ve iyonize havanın dumana yapışması sonucunda alarm verir. Dedektörün sistemi sayesinde yangın henüz başlangıç aşamasında bulunurken durumu tespit edilerek sinyallerin değerlendirilmesi sağlanır. Duman seviyesinin normal düzeyi geçmesi ile birlikte durum anında ana panele iletilir. Pilli duman dedektörünün uygulama alanlarında toz ve buhar bulunmaması gerekir. Depolar, hastaneler ve oteller gibi mekanlarda tercih edilmesi doğru sonuçları arttırır. Dedektörlerin takıldığı yerlerin uygun olmaması durumunda çok sık yanlış alarmlar oluşabilir.

 • Otopark,
 • Garaj,
 • Banyo ve mutfak,
 • Lambalara yakın alanlar,
 • Havalandırma noktaları,
 • Radyatörlerin yanı  Gibi yerler dedektörler için uygun olmamaktadır.

Yangın dedektörleri ile lambalar arasında en az 30 santimetre aralık bulunmalıdır. Lambalara yakın takılan dedektörler lambanın kendi ısısı sebebiyle oluşan hava konveksiyonuna bağlı olarak kirlenebilir. Radyatör yanı ve havalandırma noktaları dumanın dedektörlere ulaşmasını engelleyebilir. Otopark ve garajlarda yoğun durumda olabilecek egzoz gazı hatalı alarmlara sebep olabilir.

Beam Duman Dedektörü

Beam dedektör aynı zamanda ışın tipi duman dedektörü olarak adlandırılır. Tavan yüksekliğinin fazla olduğu havaalanı, müze, tiyatro, sinema ve spor salonu gibi ortamlarda ışın tipi duman dedektörü kullanılır. Tercih edilen bu alternatif çok sayıda dedektör kullanılmasını engeller. 100 metreye varabilen mesafeler için verici ve alıcı arasındaki ışınlar engellenir. Engellenen bu ışın, ayarlanan değerlerden daha fazla biçimde engellenmesi durumunda cihaz alarm verir. Beam dedektörler ışının kesilme prensibine bağlı olarak çalışır. Bu dedektörler akıllı adresli, analog adresli ve konvansiyonel uygulamalarla entegre edilebilir. Bazı beam dedektör özellikleri;

 • Verici ve alıcıdan oluşur.
 • Verici ve alıcı arasındaki mesafe 5 ve 100 metre arasında olabilir.
 • Vericiden çıkan ışınların engellenmesi prensibiyle çalışır.
 • Alıcı, referans olarak kurulum aşamasında üzerine düşen ışın miktarını alır.
 • Alıcı, ışın miktarındaki azalmayla kurulduğu zamanki değeri karşılaştırır ve engellenme yüzdesini tespit eder.
 • Vericiden çıkan kızılötesi ışınlar engellemeye uğramadan alıcı üzerine düşer.
 • Yangın durumunda duman ışın miktarını azaltacağından sistem alarm verir.
 • Alarm eşikleri üreticilere göre değişiklik gösterebilir.

Duman Dedektörü Fiyatı

Firmamız mevcutta bulunan yangın güvenlik sistemleri veya sıfırdan projelendirilecek duman dedektörleri uygulamalarında yanınızda olmaktadır. Yerel ve uluslararası standartlara uygun olan bilgisayar yazılımlarımız ve mühendislik hesaplamalarını hazırlama hizmetlerimizle en güvenilir tedbirleri alıyoruz. Duman dedektörü uygulanacak mekanların yapısı ve mimari projelerin incelenmesiyle en uygun sistemi belirlemekteyiz. Standartlara uygun olarak aktif ve pasif yangın güvenlik sistemlerinin dizayn aşamasını ve tüm dokümantasyonu hazırlıyoruz. Bütün aşamaları titizlikle inceleyen ve alanında uzman kadromuz aracılığıyla tüm ihtimalleri düşünerek hareket ediyoruz. Uygulanacak sistem ve kurulum yapılacak mekanlar gibi süreçlerin hesaplanması sonucunda duman dedektörü fiyatı son halini alır. Kurumumuzda bütçe dostu fiyat politikası uygulanmaktadır. Tercih edilmesini sağladığımız cihazların kalitesi ve gayet verimli bir planlama sonucunda yangın dedektörü ihtiyaçlarınızın en verimli şekilde karşılanmasını sağlıyoruz. Duman dedektörü fiyatları firmalara ve kullanılan cihazlara bağlı olarak farklılık göstermektedir. Biz hem önlemlerin en doğru şekilde alınmasını hem de bütçenizi sarsmamayı amaçlıyoruz. Sunduğumuz profesyonel hizmetler sayesinde tüm yangın risklerini ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. En kısa sürede yapılacak müdahalelere olanak sağlanmasını önemsiyoruz. Can ve mal güvenliğinin en üst seviyede gerçekleştirilmesi adına çalışmalarımızı her zaman detaylandırıyor ve geliştirmeye devam ediyoruz. Bizlerden hizmet almaya başlayarak güvenli bir biçimde tedbirlerin uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *