Isı dedektörü nedir? Isı dedektörü, ortamdaki ani sıcaklık değişikliklerini algılayıp durumu kontrol paneline iletmesidir. Isı dedektörler ortamdaki ani ısı değişimlerini kontrol etmek ve kontrol altına almak için kullanılır. Yangın alarm sistemi için kullanılan gelişmiş ve fonksiyonel bir cihazdır. Gereken durumlarda yangın bilgilendirmeler yapar ve yangın ihbarı ile kişileri uyarır. Yangın dedektörleri içerisinde uyarı cihazı olarak kullanılan ısı dedektörleri, ani ısı değişikliklerini algılayan bir sisteme sahiptir. Bu sayede herhangi bir durumda uyarı verir. Birçok nedenden dolayı devreye girer. Ani ısı değişikliklerinde olduğu gibi gaz kaçakları gibi yangının oluşmasına sebep olacak herhangi bir durumda devreye girer. Bu dedektörler sayesinde yangın oluşmasında gerçekleşebilecek can kaybı ve büyük maddi kayıpların yaşanmamasına olanak sağlar. Dedektörlerin çalışması için ısı 50 dereceyi geçmesi gerekir. Mutfak gibi ısının kolay yayılacağı yerlerde daha farklı dereceler ile kullanımları vardır. Bu sayede anormal bir durumda kişileri uyarır. Bu dedektörler genellikle küçük alanlarda tercih edilebiliyor. Isı dedektörleri dalgalı ortam ısına sahip mekanlarda kullanılmamalıdır. Çünkü farklı ısı değişiklikleri ile yanlış uyarılar verebilir. İstediğiniz noktalarda konumlandırabilirsiniz. Sizlerin tercihine göre b durum değişebiliyor. Ama bu konudaki yetkili kişiler daha sizler için yardımcı olacaklardır. Hangi yangın dedektörünün nerede olması gerektiği hakkında detaylı bilgi ve tecrübeye sahip olacaklardır.

Isı Dedektörü Çeşitleri

Farklı tiplerde ısı dedektörleri bulunmaktadır. Sabit sıcaklık dedektörü ve ısı artış hızı dedektörü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bunları şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Sabit Sıcaklık Dedektörü: Sabit sıcaklık dedektörü önceden ayarlanmış sıcaklık derecesi ile devreye girerek uyarı sağlar. Zaten adından da anlaşıldığı üzere sabit bir sıcaklık ile çalışır. Bu dedektörde genel olarak ortalama 30-40 derece olarak kullanılır. Ayrıca bu dedektörler kendi içerisinde farklı yapılara ayrılır. Bunlar:

Eriyen Elemanlı Isı Dedektörleri: Bu dedektör ile ortam için ayarlanan sabit ısı             derecesine gelindiğinde içindeki maddenin erimesi sonucunda alarm devreye girer. Duman dedektörlerine benzeyen bu yapı, içerisindeki maddenin değiştirilemeyeceği için yenilenmesi gerekmektedir.

Lineer (Hat Tipi) Isı Dedektörü: Lineer ısı dedektörü ısıya dayanıklı bir çift kablodan oluşmaktadır. Sistem içerisinde iki iletken bulunur. Isıyı kaç dereceye ayarlanmışsa o dereceye kadar dayanır. Isı eşiğini geçtiğinde kablo dışındaki koruyucu tabaka erir ve iki tel birbirine değerek kısa devre oluşturur. Böylece yangın alarm paneli devreye girer ve uyarı verir. Bu dedektörün en önemli özelliği, toz, nem gibi kötü ortam koşullarından etkilenmemesidir.

Bakır Borulu Isı Dedektörleri: Korunmak istenilen bölge için yalıtım malzemesi içerisinde dolaştırılarak uygulanır. Oluşabilecek yangın anında ısınan havanın genişlemesi ile uyarır sağlar. Bu dedektörler genellikle tünel gibi yapılarda kullanılır.

  • Isı Artış Hızı Dedektörleri: Isı artış dedektörü sabit ısı dedektörlerinden farklıdır. Ortam ısısında ani değişimler ile devreye girer. Hızlı alevlenmeler olan yangınlarda iyi sonuç verir. Genel ısının yavaş gelişim gösteren ortamlarda çalışmaz.

Isı Dedektörü Nasıl Çalışır?

Isı dedektörü nasıl çalışır? Isı dedektörleri ortamdaki ısıyı algılayıp uyarı verir. Kullanılacak farklı tiplerdeki ısı dedektörleri ile kullanımları da farklı çalışır. Sabit ısı dedektörleri belli bir dereceden sonra devreye girdiği gibi ısı artış dedektörleri ise ortam sıcaklığının ani yükselmesi ile devreye girer. Mutfak, banyo gibi sıcaklığın hızlı arttığı yerlerde kullanılmamalı. Adı üstünde ısı dedektörü. Herhangi bir ısı ile devreye girebilir. Isı dedektörü ne demek sorusu için yeterli bir cevap olabilir. Ayrıca pilli ısı dedektörü olarak da tercihlerde bulunulabiliyor. Isı dedektörü kameralar ise ısı enerjisi ile çalışır. Hem duman hem de alev görüntüleri ile devreye girer.

Isı Dedektörü İle Duman Dedektörü Arasındaki Fark

Isı dedektörleri sıcaklığa bağlı olarak çalışırken duman dedektörleri ile duman gibi gaz oluşumlarında devreye girer. İkisinin kullanım tercihleri alanlara göre değişiklik gösterir. Duman dedektörleri sürekli duman oluşan yerlerde, mutfak, banyo gibi, kullanılmaz. Duman dedektör kendi içinde ikiye ayrılır. Fotoelektrik ve iyonizasyon dedektörlerdir. Fotoelektrik dedektörleri yoğun dumanlarda devreye girer. İyonizasyon dedektörler ise küçük partiküllü dumanlarda devreye girer. Aynı şekilde ısı dedektörleri de ikiye ayrılır. Sabit ısı dedektörleri ve ısı artış dedektörleri. Sabit ısı dedektörleri belli bir ısıdan sonra devreye girer. Isı artış dedektörleri ise ani ısı değişimlerinde alarm verir.

Her iki dedektör için kullanım tercihlerine göre farklılık gösterir. Hassasiyetlerine göre de tercih yapılabiliyor. Mesela duman dedektörleri toz, nem gibi durumlardan dolayı hatalı uyarı verebiliyor. İyonizasyon dedektörlerin radyo aktif madde oluşturması da bir dezavantajdır. Sabit sıcaklık dedektörleri de termal durumlarda kullanılması doğru değildir. Isı dedektörü ile duman dedektörü arasındaki farkları bu şekilde söyleyebilmek mümkündür.

Isı Dedektörü Test Cihazı

Isı dedektörü test cihazı çok hızlı ve yüksek sıcaklıkları test etmek için kullanılır. Yüksek sıcaklıkları test edilmesi istenilen sensör, alarm ve dedektörler için uygun bir kullanımı vardır. Hem kablolu hem de kablosuz olarak seçenekleri mevcuttur. Kablolu olanı ısı artışını, sabit sıcaklıkları ve kombine dedektörlerin testini yapar. Ayrıca hızlı dedektörlerin alarm vermesinde de yardımcı olur. Ulaşılması zor yerlere ulaşması kolay ve hafif bir yapıya sahip olabiliyorlar. Kablosuz olanı ise içindeki batarya yardımı ile alarm cihazlarını sıcak hava üfleyerek test eder. Sabit sıcaklık sensör ve dedektörlerinde, ısı artış dedektörlerinde kullanım sağlar ve sıcak hava üflemesi ile dedektörlerin zarar görmesini sağlamaz.

Isı Dedektörü Fiyatı

Yangın alarm sistemleri, kendi özel hayatlarımızda kullandığımız gibi birçok kamu ve özel binalarda kullanımı zorunludur. Hayatımızın maalesef ki bir yerinde bulunan yangın problemleri her şekilde ortaya çıkabiliyor. Bu durumla ilgili birçok tatbikat, uyarılar, halkın bilinçlenmesi için yapılan çalışmalar bulunuyor. Bunlardan en önemlileri ise yangın uyarı cihazları. Kalabalık binalarda, alışveriş merkezleri, yurtlar, iş yerleri gibi birçok alanda kullanılır. Yangın dedektörleri ortamdaki ısıyı, dumanı bir şekilde algılayıp kişilere uyarı verir. Bu konuda birçok insan için kurtarıcı profil oluşturur. Özellikle uyku esnasında yangının farkında olunamadığı durumlarda ya da o ortamda bulunamayıp hızlıca müdahale edilemediği durumlarda devreye girerek hayat kurtarır. Olası bir tehlikede bölgeyi terk etmek için oldukça yarar sağlar. Küçük bir duman ya da ani ısı değişimlerinde devreye girerek insanları uyarır.

Isı dedektörleri bu yangın uyarı sistemlerinden sadece birisi. Kendi içerisindeki işleyiş yapıları ile ısıyı algılayarak devreye girer. Isı dedektörleri için seçenekler oldukça geniştir. Sabit ısı dedektörü ile belli bir dereceye ayarlayıp kullanılabildiği gibi ısı artış dedektörü ile de ani sıcaklıklarda uyarır sağlar. Kullanımı oldukça basit olan bu dedektörler yerine göre tercih edilebiliyor. Farklı özellikleri bulunan ısı dedektörlerinde fiyatlar değişiklik gösterebiliyor. Bu konuda anlaşacağınız firmalara göre farklı olacaktır. Bizler kendi bünyemizde kaliteli ısı dedektörleri alanında hizmetler sağlıyoruz. Isı dedektörü fiyatı konusunda uygun rakamlar üzerinden hizmetler veriyoruz. Alanında uzman ve tecrübeli çalışanlarımız sizler için uygun cihazlar konusunda yardımcı olacaklardır. Kalite ürünlerimiz kadar hizmetlerimizde de kaliteyi elden bırakmıyoruz. Dilerseniz daha detaylı bilgiler için bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *